Trenutni broj

Issue image

Volume 27, Izdanje 1, 2024

Online ISSN: 3009-4682

ISSN: 1451-8341

Volume 27 , Issue 1, (2024)

Objavljeno: 22.08.2024.

Open Access

Svi brojevi

More Filters

Sadržaj

11.08.2018.

Professional paper

PET PROJEKTANTSKIH NAČELA

Arhitektonsko projektovаnje se dodiruje i prožimа sа drugim disciplinаmа: sociologijom, psihologijom, ekonomijom, politikom, filosofijom, estetikom, etikom, itd. Dаkle, poimаnje аrhitekture podrаzumevа celovito sаgledаvаnje svih аspekаtа delovаnjа. Kаo set preporukа ili polаzištа nаstаlа su projektаntskа nаčelа, kojа zаstupаju stаv dа je аrhitektonsko projektovаnje sveobuhvаtni misаoni, etički, kreаtivni proces, koji trebа dа rezultirа konstаntnim poboljšаnjem i unаpređenjem kvаlitetа izgrаđene sredine. Pet projektаntskih nаčelа su: jedinstvo prostorа, аmbijentаlizаcijа, kontekstuаlnost, evolucijа idejа i profesionаlnа etikа.

Goran Jovanović, Mirko Stanimirović

11.08.2018.

Professional paper

ADAPTIBILNOST STAMBENOG PROSTORA KAO PARAMETAR ODRŽIVOSTI SOCIJALNOG STANOVANJA

Neophodnost održivosti modela socijalnog stanovanja predstavlja veliki izazov u današnjoj praksi planiranja, izgradnje i korišćenja ove vrste objekata. Jedan od arhitektonskih aspekta održivosti socijalnog stanovanja ogleda se u efikasnosti samog stambenog prostora, kroz mogućnost njegovе adaptacije shodno različitim trenutnim, i promenljivim budućim potrebama korisnika. Ovakvi zahtevi socijalnog stanovanja nameću takvu organizaciju stambenog prostora koja je u stanju da podrži izvođenje određenih prostornih izmena. Stoga će u radu biti sagledane arhitektonske karakteristike stambenog prostora koje mogu doprineti njegovoj adaptabilnosti – prostorni komfor, izbor konstruktivnog sistema, forma i geometrija stambene jedinice, položaj i veličina fasadnih otvora, postavka nenosivih pregradnih elemenata i primena mobilnih elemenata nameštaja.

Nataša Petković Grozdanović, Goran Jovanović, Branislava Stoiljković, Vladana Petrović

11.08.2018.

Professional paper

ARHITEKTONSKA ORGANIZACIJA PROSTORA U GALERIJSKOM SKLOPU

U radu su predstavljeni rezultati istraživanja na polju višeporodičnih stambenih objekata galerijskog sklopa. Pored karakteristika i svrstavanja u određene tipologije stambenih zgrada, fokus u istraživanju je na principima organizacije horizontalne komunikacije i stanova u galerijskom sklopu. U radu se ukazuje na modifikacije koje proizilaze iz načina rešavanja stambenih jedinica, njihovih kombinacija, posebnih oblikovnih karakteristika. Istorijskom metodom i analizom došlo se do bitnih podataka o arhitekturi višeporodičnih stambenih objekata galerijskog sklopa. Cilj rada je ukazivanje na prednosti galerijskog sklopa i načina na koji se ovakav vid stanovanja može obogatiti. Takođe, u radu se sagledava sklop u okviru urbanog tkiva s obzirom na racionalne pokazatelje u stepenu korišćenja tla i infrastrukturnih tokova, kao i potrošnji energije.

Sanja Janković, Goran Jovanović, Vladan Nikolić

05.05.2015.

Professional paper

KREIRANJE PROSTORNO - AMBIJENTALNE CELINE TRGA - PRIMER TRGA U PIROTU

U ovom radu izvršena je analiza metoda i tehnika kreiranja prostorno-ambijentalne celine trga. Na osnovu istraživanja koji se bavi tematikom javnog trga, predstavljeno je rešenje Trga pirotskih ratnika. Prikazana je metodologija urbanog dizajna ali i suočavanje sa problemima koji prate ovaj proces. Oni su u zaključku dovedeni su u vezu sa stavom da nerazdvojne i povezane faktore svakog projektovanja čine program, mesto i vreme. Rad potencira učenje Le Krobizijea, da je arhitektura stvaranje uzbudljivog sklada. Arhitektura od nepokretnog kamena stvara strast i dramu, rukuje količinama i daje smisao za sklad. Ono što nas uzbuđuje, prilikom sagledavanja nekog prostora, ne može se napraviti po receptu, već korišćenjem umetnosti, arhitekture.

Mirko Stanimirović, Petar Mitković, Goran Jovanović, Slaviša Kondić

16.10.2014.

Professional paper

ANALIZA DISPOZICIJE OTVORA ZA DNEVNO OSVETLJENJE NA MODELU FLEKSIBILNOG PORODIČNOG STAMBENOG OBJEKTA

Adekvatno dnevno osvetljenje je jedan od elementarnih preduslova za kvalitetno stanovanje. Važećom regulativom u Republici Srbiji definisan je zahtev za minimalnim dnevnim osvetljenjem, kao i minimalna površina otvora kod stambenih objekata. Pored ostvarivanja potrebnog komfora, poseban značaj ima i mogućnost uštede energije odgovarajućom primenom i dispozicijom otvora za dnevno osvetljenje, u kontekstu energetske efikasnosti. Sa druge strane, mogućnost fleksibilne funkcionalne organizacije osnove sve više dobija na značaju u savremenom arhitektonskom projektovanju stambenih objekata, kao jedna od strategija produženja upotrebne vrednosti stambenih objekata, u kontekstu održivog razvoja. Svi navedeni faktori definišu kompleksan skup parametara koji uslovljavaju optimalnu dispoziciju otvora za dnevno osvetljenje. U ovom radu, na osnovu navedenih parametara, definisan je mogući model porodičnog stambenog objekta koji integriše validne arhitektonske i energetske aspekte, i predstavlja polazni model za detaljniju analizu i optimizaciju veličine i dispozicije otvora za dnevno osvetljenje.

Slaviša Kondić, Milica Živković, Goran Jovanović, Vojislav Nikolić, Milja Penić

14.07.2010.

Professional paper

LOĐA KAO ULAZNA ZONA STANA

U radu su prikazani primeri stanova koji imaju lođu u ulaznoj zoni stana. Polazne pretpostavke se zasnivaju na objektivnom postojanju malog broja ovakvih rešenja, kojima nije posvećeno dovoljno pažnje u literaturi. Analizirani su uticaji motiva lođe na savremenu arhitekturu stanovanja, ali i njegovo upoređivanje sa motivom trema u tradicionalnoj kući. Cilj istraživanja je vrednovanje ovog motiva prema novijim saznanjima i preporuka njegovog inkorporiranja u savremene principe arhitektonskog projektovanja.

Mirko Stanimirović, Goran Jovanović

14.07.2010.

Professional paper

FLEKSIBILNOST NA NIVOU SKLOPA SPRATA STAMBENIH ZGRADA

U radu se razmatraju mogućnosti fleksibilne organizacije arhitektonskog prostora na prostornom nivou sprata stambene zgrade. Polazeći od specifičnih zahteva koje postavlja tržišno orijentisana izgradnja stanova, definišu se programske postavke, uslovi i načela fleksibilnosti, tako da se manji stanovi mogu spajati u veće, odnosno veći stanovi deliti na manje stambene jedinice. Prikaz projektantskog postupka vrši se na konkretnom primeru izvedenog objekta i idejnom rešenju stambenog naselja u Nišu. Dokazuje se da tema fleksibilne organizacije prostora stanovanja prevazilazi granice stana i može se primeniti na viši prostorni nivo sklopa stanova na tipskom spratu. U radu se predlažu konkretna rešenja koja vode ka složenoj strukturi stambenog sklopa gde više ne postoji „tipski sprat“ i gde se stanovi mogu prostirati na više nivoa. Na taj način se postiže višestruka fleksibilnost na različitim prostornim nivoima od prostora stana, preko sklopa stanova do zgrade kao celine.

Goran Jovanović, Branislava Stojiljković, Mirko Stanimirović

***

Donator časopisa

www.ralex.rs