Trenutni broj

Volume 27, Izdanje 1, 2024
Online ISSN: 3009-4682
ISSN: 1451-8341
Volume 27 , Issue 1, (2024)
Objavljeno: 22.08.2024.
Open Access
Svi brojevi
Sadržaj
05.06.2025.
Review paper
PAPIR KAO MEDIJUM: STUDENTSKA RADIONICA „15X100“
Arhitektonska radionica „15x100“ u organizaciji Društva arhitekata Niša, Građevinsko-arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Nišu i Klastera urbanog planiranja održana je u periodu od 6. marta do 7. aprila 2023. godine u prostorijama Društva arhitekata Niša. Radionica namenjena studentima I godine Fakulteta studijskog programa Arhitektura nastala je sa idejom da se kroz praktičan rad u neformalnom ambijentu podstakne kreativnost i razviju crtačke i stvaralačke veštine kod polaznika u odabranoj profesiji. Radionica je realizovana kroz pet tematskih sesija koje su vodili nastavnici i saradnici Građevinsko-arhitektonskog fakulteta, sagledavajući istu temu iz različitih uglova, kroz odabrane predmetne oblasti. Papir je korišćen kao osnovni medijum u kreiranju autentičnih projektantskih rešenja interpretiranih kroz crteže, trodimenzionalne modele i scenografske slike. Studenti usmereni na otvorenu komunikaciju i timski rad iskazali su izuzetne sposobnosti u rešavanju problema van ustaljenih okvira učenja. Rad predstavlja prikaz radionice kroz opis primenjene metodologije, prezentaciju programa i aktivnosti, rezimiranje utisaka, stečenih iskustava i ostvarenih rezultata.
Milica Živković, Nemanja Ranđelović, Vladana Petrović, Boris Rančev, Mirko Stanimirović
05.06.2025.
Review paper
INOVATIVNI PRISTUP OBRAZOVANJU : STUDENTSKA RADIONICA
Ovaj rad istražuje inovativni pristup obrazovanju mladih arhitekata u okviru studentske radionice “The Hive - Student Edition”, realizovane tokom prolećnog semestra 2024. godine kao deo nastavnog predmeta Crtež u arhitekturi II. U saradnji sa udruženjem MedD, radionica je predstavljena kao odgovor na potrebu za promenom u pristupu obrazovanju, nakon što su višegodišnja posmatranja pokazala da tradicionalni metod nastave ne donosi očekivane rezultate. Ključna inovacija ove radionice leži u primeni metoda koji su prilagođeni savremenim generacijama, kombinujući kreativne i tehničke aspekte umetničkog stvaralaštva sa novim tehnologijama i interaktivnim pristupom. Kroz ovaj eksperiment potvrđeno je da, uz inovativan pristup, studenti postižu rezultate koji prevazilaze uobičajene standarde. Rad analizira uticaj ovih promena na kreativni proces i predlaže nove smernice za unapređenje nastave u polju arhitektonske edukacije.
Mirko Stanimirović
22.08.2024.
Review paper
ARHITEKTONSKA RADIONICA - OČUVANJE GRADITELJSKOG NASLEĐA : STARA ČARŠIJA VLASOTINCA
Studentska arhitektonska radionica „Očuvanje graditeljskog nasleđa: Stara čaršija Vlasotinca”, koju su organizovali Građevinsko-arhitektonski fakultet Univerziteta u Nišu i Zavod za zaštitu spomenika kulture u Nišu, trajala je 27.10.2023 - 27.01.2024. godine. Cilj radionice za studente arhitekture je upoznavanje sa kulturno-istorijskim i arhitektonskim vrednostima pojedinačnih građevina i prostornih celina Vlasotinca. Na osnovu ocene trenutnog stanja i analize neodgovarajućih intervencija kojima se degradiraju vrednosti građevina i celina, studenti su predložili početne smernice za unapređenje stanja predmetnog područja, kako bi se usmerilo kreiranje pozitivnog arhitektonskog identiteta gradova i naselja kroz usklađivanje gradnje sa kulturnim nasleđem. Pored dokumentovanja postignutih rezultata radionice, iz njene analize sledi da je narednim generacijama potrebno uvesti dodatne obuke vezane za arhitektonsku i vizuelnu pismenost. Takođe, utvrđeno je da izrada fotogrametrijskih modela ima veliki značaj u istraživanju prostornih celina, pored ostalih korisnih alata u procesu izrade arhitektonskih rešenja.
Mirko Stanimirović, Ana Momčilović Petronijević, Ivana Cvetković, Đorđe Stošić
25.12.2023.
Review paper
TRANSFORMACIJA SEOSKE POJATE U KUĆU ZA POVREMENO STANOVANJE U SELU DOJKINCI KOD PIROTA
U ovom radu prikazana su naša idejna rešenja kuće u selu Dojkinci, koje se nalazi u okrugu grada Pirota, na Staroj planini. Početni zadatak je predstavljao transformaciju seoske pojete u kuću sa povremenim stanovanjem. Namera investitora je bila da pojatu preuredi u turističke apartmane. Ipak, nakon uvida u potencijale troškove gradnje, odlučeno je da se prvobitno rešenje redukuje u smislu skupih građevinskih intervencija i korišćenja velikih otvora. Tako je dobijeno drugo idejno rešenje, koje investitor namerava da realizuje ukoliko se za to stvore povoljniji finansijski uslovi. Prikazani proces projektovanja pored arhitektonskih zadataka i rešenja ilustruje i aktuelnu situaciju izgradnje u seoskim područjima u Srbiji. Istraživački proces u ovom radu je u stvari proces projektovanja i iznalaženja najboljeg (finansijski, arhitektonski, konstruktivno, estetski, heritage) rešenja za postavljeni zadatak.
Mirko Stanimirović, Nemanja Ranđelović, Vukašin Vasić, Ana Momčilović-Petronijević
15.08.2019.
Professional paper
CRKVA SVETI MILUTIN - PROBLEM SAVREMENE SRPSKE SAKRALNE ARHITEKTURE
U ovom radu je prikazano idejno rešenje crkve Sveti Milutin u selu Žitorađe kod Vladičinog Hana. Pored prezentacije procesa projektovanja dokumentovano je i stanje u srpskoj sakralnoj arhitekturi. Prikazana komunikacija između arhitekata i Crkvenog odbora ilustruje zanemarivanje savremene arhitektonske prakse u slučaju srpskih pravoslavnih hramova. Idejno rešenje je odbijeno jer nije u skladu sa zamišljenom slikom hrama, koju je formirao Naručilac. Ipak, istraživanjem je postignut cilj da se u skladu sa liturgijskom funkcijom hrama objekat oblikuje na savremeniji način, kreativnom preradom uzornih principa.
Mirko Stanimirović, Slaviša Kondić, Vojislav Nikolić
11.08.2018.
Professional paper
PET PROJEKTANTSKIH NAČELA
Goran Jovanović, Mirko Stanimirović
05.05.2015.
Professional paper
KREIRANJE PROSTORNO - AMBIJENTALNE CELINE TRGA - PRIMER TRGA U PIROTU
U ovom radu izvršena je analiza metoda i tehnika kreiranja prostorno-ambijentalne celine trga. Na osnovu istraživanja koji se bavi tematikom javnog trga, predstavljeno je rešenje Trga pirotskih ratnika. Prikazana je metodologija urbanog dizajna ali i suočavanje sa problemima koji prate ovaj proces. Oni su u zaključku dovedeni su u vezu sa stavom da nerazdvojne i povezane faktore svakog projektovanja čine program, mesto i vreme. Rad potencira učenje Le Krobizijea, da je arhitektura stvaranje uzbudljivog sklada. Arhitektura od nepokretnog kamena stvara strast i dramu, rukuje količinama i daje smisao za sklad. Ono što nas uzbuđuje, prilikom sagledavanja nekog prostora, ne može se napraviti po receptu, već korišćenjem umetnosti, arhitekture.
Mirko Stanimirović, Petar Mitković, Goran Jovanović, Slaviša Kondić
14.07.2010.
Professional paper
LOĐA KAO ULAZNA ZONA STANA
U radu su prikazani primeri stanova koji imaju lođu u ulaznoj zoni stana. Polazne pretpostavke se zasnivaju na objektivnom postojanju malog broja ovakvih rešenja, kojima nije posvećeno dovoljno pažnje u literaturi. Analizirani su uticaji motiva lođe na savremenu arhitekturu stanovanja, ali i njegovo upoređivanje sa motivom trema u tradicionalnoj kući. Cilj istraživanja je vrednovanje ovog motiva prema novijim saznanjima i preporuka njegovog inkorporiranja u savremene principe arhitektonskog projektovanja.
Mirko Stanimirović, Goran Jovanović
14.07.2010.
Professional paper
FLEKSIBILNOST NA NIVOU SKLOPA SPRATA STAMBENIH ZGRADA
U radu se razmatraju mogućnosti fleksibilne organizacije arhitektonskog prostora na prostornom nivou sprata stambene zgrade. Polazeći od specifičnih zahteva koje postavlja tržišno orijentisana izgradnja stanova, definišu se programske postavke, uslovi i načela fleksibilnosti, tako da se manji stanovi mogu spajati u veće, odnosno veći stanovi deliti na manje stambene jedinice. Prikaz projektantskog postupka vrši se na konkretnom primeru izvedenog objekta i idejnom rešenju stambenog naselja u Nišu. Dokazuje se da tema fleksibilne organizacije prostora stanovanja prevazilazi granice stana i može se primeniti na viši prostorni nivo sklopa stanova na tipskom spratu. U radu se predlažu konkretna rešenja koja vode ka složenoj strukturi stambenog sklopa gde više ne postoji „tipski sprat“ i gde se stanovi mogu prostirati na više nivoa. Na taj način se postiže višestruka fleksibilnost na različitim prostornim nivoima od prostora stana, preko sklopa stanova do zgrade kao celine.
Goran Jovanović, Branislava Stojiljković, Mirko Stanimirović