PREPORUKE ZA PROJEKTOVANJE POSTROJENJA ZA PREČIŠĆANJE OTPADNIH VODA

Dragan Milićević
Dragan Milićević

Objavljeno: 01.12.2020.

Volume 23, Issue 1 (2020)

pp. 1-8;

https://doi.org/10.62683/nip23.1-8

Sažetak

Iako je Srbija jedna od prvih zemalja u Evropi koja je pre nešo više od pedeset godina zakonskom regulativom regulisala oblast zaštite voda, do danas u ovoj oblasti nije učinjeno mnogo. Prema raspoloživim podacima može se zaključiti da se u Srbiji tek nekoliko procenata gradskih otpadnih voda prečišćava sa zadovoljavajućom efikasnošću. Da bi ispunila zahteve i zadovoljila standarde EU u oblasti zaštite voda Srbija mora da izgradi veliki broj postrojenja za prečišćavanja otpadnih voda, a da bi ovako složeni zadaci mogli da se realizuju neophodno je da Srbija sprovede niz aktivnosti u oblasti zaštite voda na svim nivoima. Kontrola zagađenja voda je jedan od najkritičnijih izazova za Srbiju, jer bez hitnih i pravilno usmerenih akcija Srbija će se suočavati sa sve većim problemima širenja bolesti, ekološke degradacije i ekonomske stagnacije, a dragoceni resursi vode postajaće sve više i više kontaminirani. U ovom radu je dat kratak prikaz predloga mera za poboljšanje stanja u oblasti zaštite voda u Srbiji i pregled najvažnijih elemenata koji su, prema mišljenju autora od presudnog značaja za uspešno projektovanje efikasnih i ekonomski opravdanih postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

Ključne reči

Reference

Popović, M., & Brković-Popović, I. (1999). Savremena evropska praksa i pristup u zaštiti voda, Međunarodna konferencija. 3–20.
Statistički Godišnjak, R. (2017).
Vodoprivredna, R., & Srbije. (2001). Institut za vodoprivredu "Jaroslav Černi.
Ljubisavljević, D., & Đukić, A. (n.d.). Stanje i perspektive zaštite voda od zagađivanja objedinjenim otpadnim vodama naselja i industrije u Republici Srbiji, Konferencija "Voda za 21. vek. 177–182.
Bogdanović, B., & Ljujić, B. (n.d.). Stanje i problemi prečišćavanja komunalnlh otpadnih voda u Srbiji, Zaštita voda ’95, Konferencija o aktuelnim problemima zaštite voda, Jugoslovensko društvo za zaštitu voda, Društvo za zaštitu voda Srbije. 302–305.
Bogdanović, B., Ljubisavljević, D., & Babić, B. (n.d.). Pregled rada gradskih uređaja za prečišćavanje otpadnih voda u Republici Srbiji, Zaštita voda ’96, Konferencija o aktuelnim problemima zaštite voda, Jugoslovensko društvo za zaštitu voda, Društvo za zaštitu voda Crne Gore. 141–145.
United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat) and Asian Institute of Technology (AIT): Policy guidance manual on wastewater management with a special emphasis on decentralized wastewater treatment systems. (2015). 978–974.
Otterpohl, R., Albold, A., & Oldenburg, M. (n.d.).
Larsen, T. A., Hoffmann, S., Lüthi, C., Truffer, B., & Maurer, M. (2016). Emerging solutions to the water challenges of an urbanizing world. Science, 352(6288), 928–933. https://doi.org/10.1126/science.aad8641
Zore, J. (2001). Projektiranje, izgradnja in obratovanje komunalnih čistilnih naprav. Zaštita Voda, 508–517.

Citat

Autorsko pravo

Metrike članka

Google scholar: Pogledaj link

Izjave, mišljenja i podaci sadržani u časopisu isključivo su odgovornost pojedinačnih autora i doprinosilaca, a ne izdavača i urednika. Ostanemo neutralni u vezi sa teritorijalnim tvrdnjama na objavljenim mapama i institucionalnim pripadnostima.

Most read articles

***

Donator časopisa

www.ralex.rs