DEVELOPMENT OF SYSTEMS FOR MEASUREMENT AND CONTROL OF HOME AUTOMATION AND ELECTRIC ENERGY PARAMETERS USING THE SMART HOUSES CONCEPT

Đorđe Đorđević ,
Đorđe Đorđević
Ljubiša Stajić ,
Ljubiša Stajić
Dragoslav Stojić ,
Dragoslav Stojić
Biljana Avramović ,
Biljana Avramović
Miljana Vešović
Miljana Vešović

Objavljeno: 17.09.2016.

Volume 19, Issue 1 (2016)

pp. 1-7;

https://doi.org/10.62683/nip19.1-7

Sažetak

Građevinski klaster DUNDJER iz Niša, u partnerstvu sa IRC Alfatec Niš radi na razvoju sistema za merenje, kontrolu i upravljanje kućnom automatikom i parametrima električne energije primenom koncepta “pametne kuće. Tržište električne energije u Republici Srbiji podrazumeva dva glavna aktera: elektrodistributivna preduzeća s jedne i potrošače sa druge strane. U obostranom interesu je da utrošena električna energije bude pravilno registrovana. Brojila električne energije imaju klasu tačnosti 0,5 ili lošiju. Česti su slučajevi kada, zbog njihove neispravnosti, dolazi do pogrešnog registrovanja utrošene električne energije na štetu korisnika ili elektrodistributivnog preduzeća. Česti su takođe i prekidi u napajanju kao i veće nestabilnosti mrežnog napona što prouzrokuje kvarove na uređajima i aparatima korisnika. Na osnovu navedenog javlјa se potreba za izradom sistema koji će imati klasu tačnosti 0,5s i koji, pored mernog dela koji podrazumeva softverski i hardveski deo, sadrži i kontrolnu jedinicu kojom je moguće upravlјanje radom opreme (u industriji) ili električnim uređajima (u domaćinstvima). S obzirom na različitu radnu snagu opreme i uređaja, potrebno je razviti liniju proizvoda što podrazumeva različite merne opsege (strujne merne transformatore prenosnog odnosa 75/5A, 40/5A i 5/5A) uređaja kao i specijalizovani softverski paket za prikuplјanje, analizu, grafički prikaz i izradu izveštaja. Softver će biti optimizovan za računar kao i za ANDROID i IOS platformu – prikaz i upravlјanje preko tableta i mobilnih telefona. U ovom radu su prikazani glavni rezultati rada na projektu.

Ključne reči

Reference

Esther, H., Yung, Edwin, H., & Chan. (2012). Habitat International, 3, 352–361.
Thomas, S., Wong, J., Skitmore, S., & Veronika, A. (2012). Carbon Dioxide Reduction in the Building Life Cycle: A critical Review, Engineering Sustainability. 281–292.
Bribia, I., Uso, A., & Scarpellini, S. (2009).
Aksamija, A. (n.d.). 72–80.
Cecati, C., Citro, C., & Siano, P. (2011). Combined opertaions of renewable energy systems and rasponsive demand in a smart grid. IEEE Trans Sustain Energy, 68–76.
Munoz, A., Bellido Outeirino, F., Siano, P., & Gomez Nieto, M. (2016). Mobile social media for smart grids customer engagement: Emerging trends and challenges. Renewable and Sustainable Energy Rewiews, 1611–1616.

Citat

Autorsko pravo

Metrike članka

Google scholar: Pogledaj link

Izjave, mišljenja i podaci sadržani u časopisu isključivo su odgovornost pojedinačnih autora i doprinosilaca, a ne izdavača i urednika. Ostanemo neutralni u vezi sa teritorijalnim tvrdnjama na objavljenim mapama i institucionalnim pripadnostima.

Most read articles

***

Donator časopisa

www.ralex.rs